Mycie u kociąt. Jak pielęgnować małego kota?

Mały kociak to duży obowiązek, bo poza karmienie i zorganizowaniem legowiska musimy zadbać także o pielęgnacje oraz mycie małego kociaka. Musisz wiedzieć, że kocię zaczyna myć się samo w wieku 15 dni, jednak jest kilka sposobów, które ułatwią małemu kotu naukę samodzielności jednocześnie przyczyniając się do dobrego samopoczucia zwierzęcia. Prawdopodobnie z czasem kot przyzwyczai się do tego, że się nim zajmujesz, a zabiegi higieniczne staną się okazją do tego, aby cieszyć się wzajemnie swoim towarzystwem i zacieśniać więzy. Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotyczący tego, jak należy pielęgnować małego kota. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że obok snu, mycie to jeden z najważniejszych kocich priorytetów, a głównym narzędziem wykorzystywanym przez kota podczas tych zabiegów jej jego szorstki język, przy czym koty korzystają także ze swoich łap. Wygląda to tak, że kot zwilża językiem przednie łapy, które służą za myjkę, którą zwierzę jest w stanie dosięgnąć aż do uszu. Za to tylne łapy są bardzo gibkie i pozwalają kociątku wyczyścić cały grzbiet, a także uszy. Musisz także wiedzieć, że podczas mycia kociątko połyka obumarłe włosy, co może doprowadzić do zablokowania przewodu pokarmowego. Jeśli chcemy zminimalizować ilość połykanych włosów, zwierzę należy regularnie szczotkować. Warto wspomnieć także o tym, że niektóre dorosłe koty potrzebują specjalnie skomponowanej karmy, która dzięki odpowiednio skomponowanemu składowi, uaktywnia układ trawienny i pomaga łatwiej pozbyć się kul włosowych. Dlatego też spraw swojemu kotu specjalną szczotkę i grzebień, które będą prawidłowo dobrane do rodzaju sierści i będą służyć tylko jemu. Poza tym nie zapominaj, aby wyszczotkować zwierzęciu szyję od tyłu oraz przestrzeń za uszami. Zazwyczaj szczotkowanie należy rozpoczynać z włosem, a następnie pod włos.

Jeżeli chodzi o koty krótkowłose to szczotkowanie raz na tydzień jest wystarczające. Otóż przed rozpoczęciem szczotkowania, można wymasować zwierzę pod włos korzystając z rękawicy z wypustkami, co pozwoli usunąć część obumarłych włosów i pobudzi skórę. Oprócz tego do szczotkowania należy wykorzystywać miękką szczotkę, najlepiej z włosia naturalnego, tak, aby nie uszkodzić okrywy włosowej zwierzęcia.

Natomiast w koty ras średnio oraz długowłosych wymagają codziennego, kilkuminutowego szczotkowania, aby zapobiec powstawaniu supłów i kołtunów, oraz aby pozbyć się brudu i pasożytów. Zdecydowanie najlepszym narzędziem do szczotkowania kotów tych ras jest metalowy grzebień o długich zębach.

Zobacz także

Gdy kot drapie. Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

Kocie przedszkole, czyli sposób na sformatowanie kociaka, część druga

Kocie przedszkole, czyli sposób na sformatowanie kociaka, część pierwsza

Jak uchronić psa przed zaginięciem?