Lęk u psa przed ruchem ulicznym. Czy można mu pomóc?

Niestety, ale przestrzeń miejska nie zawsze jest przyjazna dla psa. Trzeba przyznać, że czworonóg, z natury niepredysponowany do życia w aglomeracji, może bać się samochodów oraz przechodniów. Na szczęście istnieją jednak sposoby na zmniejszenie lęku psa przed ruchem ulicznym. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący lęku psa przed ruchem ulicznym.

Zacznijmy od tego, że lęk u psa można rozpoznać po szeregu zachowań: obfite ślinienie się, przyspieszony oddech, podwijanie ogona, pojawiający się łupież, ciągnięcie na smyczy czy nadmierne oddawanie moczu. W przypadku, gdy zaobserwujemy u naszego psa tego typu objawy, powinniśmy zredukować lub wyeliminować czynniki, których pies się boi. Trzeba przyznać, że jest to istotne tym bardziej, że im objawy stają się intensywniejsze, tym trudniej poradzić sobie z lękiem u psa. Dlatego też warto podjąć odpowiednie działania jak najszybciej od rozpoznania problemu, ważne jest również to, aby właściciel nie reagował nerwowo w sytuacjach dla zwierzęcia stresogennych. Chodzi oto, że takie zachowanie mogłoby być dla czworonoga sygnałem potwierdzającym, że jest się czego obawiać, a tym samym potęgowałoby u niego strach. Dodatkowo pies musi czuć, że u swego boku ma spokojnego opiekuna, który da mu wsparcie, a nie strachliwego pana.

Bardzo ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i zastosować metodę małych kroków. Warto wiedzieć, że istnieje prawdopodobieństwo, że pomimo podjętych przez nas wysiłków, pies może nigdy nie przyzwyczaić się do ruchu ulicznego. Oprócz tego powinniśmy podjąć taką próbę, żeby nauczyć go chociażby przechodzenia przez jezdnię w sposób bezpieczny dla siebie i opiekuna. Dodatkowo należy pamiętać, że metody siłowe w tym przypadku są wyjątkowo złym pomysłem i mogą doprowadzić do sytuacji, w której u psa zmuszonego do konfrontacji z czynnikiem, którego się obawia, mały lęk przekształci się w fobię.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stopniowe pokazywanie zwierzęciu, że nie ma powodów do lęku. Bardzo dobrym pomysłem jest sporządzenie listy miejsc, które chcemy odwiedzić wraz ze swoim podopiecznym, osiedle, park, ruchliwa ulica – pies powinien poznać je wszystkie. Powinniśmy zacząć od spacerów w miejscach mniej zatłoczonych i stopniowo przyzwyczajajmy psa do tych bardziej ruchliwych. Koniecznie należy przy tym obserwować zachowanie zwierzęcia i, jeśli objawy lękowe nie ustają, pozwolić mu na poznawanie otoczenia mniej zatłoczonego, zanim zrobimy kolejny krok. Poza tym można również zadbać o to, aby pies miał odpowiednio dopasowane obrożę i szelki, aby w razie ataku paniki nie wyswobodził się z nich.

Zobacz także

Turecki Van – gadający pływak

Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Jak interpretować zachowanie psa?

Jak pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Na spacerze w mieście – przepisy, które musi znać właściciel psa