Gdy kot drapie. Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

Koty słyną przede wszystkim z tego, że mają długie pazurki i drapią, wszystko co popadnie. Jednak musimy być wobec nich wyrozumiali, ponieważ skłonność do drapania jest zachowaniem naturalnym kotów. Niestety, ale często zwierzę wybiera jednak nasz ulubiony mebel jako miejsce idealne do realizowania się w tej czynności. Wtedy zaczynamy się zastanawiać jak zatem nauczyć kota korzystania z drapaka? Poniżej znajdziesz krótki poradnik o tym, jak nauczyć kota korzystać z drapaka.

Zacznijmy od tego, że naukę drapania naszego kota tylko w miejscach, które w tym celu przygotowaliśmy, warto rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ dużą rolę, zarówno podczas nauki pożądanych zachowań u kocięcia, jak i przy korygowaniu niepożądanych zwierzęcia dorosłego, odgrywa ograniczenie przestrzeni. Dlatego też możemy zacząć od próby zminimalizowania terytorium kota do pomieszczenia, w którym nie ma żadnych interesujących powierzchni do drapania poza przygotowanym przez nas stanowiskiem. Zazwyczaj zwiększa to szansę że uwaga zwierzęcia skupi się na tym właśnie przedmiocie.

Następnie ustawmy drapak w pobliżu kanapy, czy fotela, żeby dać kotu alternatywę. Jednak pod żadnym pozorem nie zapomnijmy o pochwałach i nagradzaniu kota, gdy nasz podopieczny wbije pazury we właściwe miejsce. Oprócz tego dodatkową zachętą bywa natarcie drapaka dla kota kilkoma kroplami waleriany (kocimiętki), pozostawienie smakołyku lub zabawa z kotem w jego pobliżu (można wykorzystać drapak jako miejsce zabawy). Co prawda możemy nie skłonić tym kota do drapania, ale z pewnością zacznie ocierać się pyszczkiem o powierzchnię przedmiotu, zostawiając na nim ślady swojego zapachu. A w ten oto sposób wzrośnie prawdopodobieństwo tego, że kot wróci do tak oznaczonego przez siebie miejsca.

Jest także wiele sposobów zniechęcenia kota do drapania przedmiotów uznawanych przez właścicieli za nieodpowiednie. Są nimi między innymi: oklejanie mebli folią aluminiową, spryskiwanie środkami odstraszającymi, przymocowywanie skórek z cytryny, pokrywanie powierzchni odwróconą spodem do góry folią samoprzylepną lub taśmą dwustronną, a to zaledwie kilka takich pomysłów. Gdy taka metoda jest bezpieczna dla zwierzęcia, to można spróbować z niej skorzystać. Przede wszystkim jednak należy również pamiętać, że podczas nauki nowych zachowań, bardzo ważny jest spokój i cierpliwość opiekuna zwierzęcia, a jego nerwowe zachowanie, na jakimkolwiek etapie, odniesie najprawdopodobniej skutek odwrotny od zamierzonego.

Zobacz także

Kocie przedszkole, czyli sposób na sformatowanie kociaka, część druga

Kocie przedszkole, czyli sposób na sformatowanie kociaka, część pierwsza

Mycie u kociąt. Jak pielęgnować małego kota?

Jak uchronić psa przed zaginięciem?