Na co szczepić szczeniaka?

Musimy być świadomi tego, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność płynąca z kontaktu ze zwierzęciem, ale również obowiązki. Między innymi jednym z nich jest pilnowanie terminów szczepień, pozwalających na uchronienie pupila przed groźnymi chorobami. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczące tego na co szczepić szczeniaka.

Zacznijmy od tego, że w 3 i 5 tygodniu życia szczenięta poddawane są odrobaczeniu, a  wczesny termin spowodowany jest ryzykiem, że w życiu płodowym mogło nastąpić zakażenie larwami glist przez łożysko matki. Dodatkowo odrobaczenie jest jednym z elementów przygotowującym psa do przyjęcia szczepień, proces uodporniania psa można rozpocząć dopiero w chwili, kiedy jest on całkowicie zdrowy i pozbawiony pasożytów. Generalnie rzecz ujmując obowiązkowym szczepieniem wykonywanym u szczeniąt jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Oprócz tego może się ono odbyć już po ukończeniu przez szczeniaka 2 miesiąca życia, zaś według prawa każdy pies powyżej 3 miesięcy musi już być zaszczepiony. Zwykle kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie mają miejsce co roku.

Jeżeli chodzi o konsekwencje niezaszczepienia psa na wściekliznę to Powiatowy Inspektorat Weterynarii może w takim przypadku ukarać właściciela mandatem do 500 złotych. Jednak prawdziwe kłopoty pojawiają się w sytuacji, kiedy niezaszczepiony pupil kogoś pogryzie: trafia wówczas na miesięczną obserwację, a właścicielowi grozi odpowiedzialność karna i stanięcie przed sądem. Generalnie rzecz ujmując terminy oraz planowany zakres szczepień ustala się z lekarzem weterynarii, to on ustali, które szczepionki powinien przyjąć pies. Musisz wiedzieć, że najczęściej w gabinetach weterynaryjnych otrzymuje się szczepionki skojarzone, które jednym zastrzykiem uodporniają na kilka chorób. Poza szczepionkami  przeciwko wściekliźnie, szczeniak zostaje zaszczepiony na nosówkę i parwowirozę – w zależności, czy stosuje się wobec niego program szczepień wczesnych czy standardowych, szczepienie może mieć miejsce w 6 albo 9 tygodniu życia. Potem, w kolejnych tygodniach, po powtórzeniu zastrzyków przeciwko nosówce i parwowirozie, dochodzi szczepienie przeciwko leptospirozie, kaszlowi kenelowemu, wirusowemu zapaleniu wątroby i koronowirozie.

Warto wspomnieć także o tym, że po wykonaniu szczepień zalecane jest czasowe unikanie kontaktu szczeniaka z obcymi psami, dla uniknięcia ryzyka powikłań. Przede wszystkim szczenię można wyprowadzać na spacery wybierając miejsca mało uczęszczane, nie dopuszczając do bezpośredniego kontaktu z psami, wąchania odchodów i moczu.

Zobacz także

Turecki Van – gadający pływak

Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Jak interpretować zachowanie psa?

Jak pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Lęk u psa przed ruchem ulicznym. Czy można mu pomóc?