Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Dużo osób myśli o tym, żeby pozwolić swojemu zwierzakowi zajść w ciąże, jednak w rzeczywistości nie do końca wiedzą, jak to będzie wyglądać oraz jak powinni się do tego przygotować. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o kociej ciąży.

Zacznijmy od tego, że ciąża u kotki trwa średnio dziewięć tygodni i chociaż ciężarna kotka nie wymaga z reguły szczególnie wytężonej opieki, dobrze jest wiedzieć, czego przyszła mama potrzebuje. Przede wszystkim wiedza właściciela o potrzebach dietetycznych i zmianach zachodzących podczas ciąży ułatwi kotce w dobrym samopoczuciu doczekać rozwiązania. Warto wiedzieć, że niewysterylizowana kotka może wchodzić w okres rui nawet do czterech razy w roku– czas, kiedy gotowa jest do zajścia w ciążę. Generalnie rzecz ujmując jest to uzależnione od trybu życia kota i długości dnia, gdyż dzień kotki żyjącej w domu jest pozornie dłuższy, gdyż światło elektryczne jest przez nią odbierane jako światło dzienne. Trzeba wiedzieć, że ciąża u kota trwa średnio 65 dni, przy czym obserwuje się, że w przypadku kotów rasowych czas ten wydłuża się. Jeżeli chodzi o młode to rodzą się one ślepe, a oczy zaczynają otwierać około drugiego tygodnia życia. Jednak przez pierwsze cztery miesiące kotka karmi potomstwo swoim mlekiem, dlatego w tym okresie bardzo ważna jest jej dieta.

Jeśli chodzi o koty hodowlane to po kryciu w trakcie rui z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się ciąży. Aby jednak mieć pewność to ciążę potwierdzi badanie u lekarza weterynarii po 4 tygodniu. Generalnie rzecz ujmując już w trzecim tygodniu ciąży lekarz weterynarii może wykonać USG jamy brzusznej. Chodzi oto, że im większa ilość kociąt ma przyjść na świat, tym mocniej powiększa się brzuch kotki i tym większy staje się jej apetyt. Przede wszystkim jest to również moment, w którym kotka zbiera zapasy energii, które wykorzysta podczas karmienia. Bardzo ważne jest, aby ciężarna kotka otrzymywała pełnowartościowe pożywienie: dobrej jakości wysokobiałkową, wysokoenergetyczną i o dobrej strawności karmę. Zwykle na początku ciąży apetyt kotki zasadniczo nie ulega zmianie, w drugiej połowie zaczyna gwałtownie rosnąć. Jednak w ostatnich dniach przed rozwiązaniem kotka może zjadać dwa razy więcej pokarmu niż przed ciążą. Musisz wiedzieć, że nieodpowiednie żywienie ciężarnej kotki może skutkować niedożywieniem, które może prowadzić do braku laktacji, dlatego tak ważne jest kontrolowanie prawidłowego przyrostu masy ciała zwierzęcia. 

Zobacz także

Turecki Van – gadający pływak

Jak interpretować zachowanie psa?

Jak pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Lęk u psa przed ruchem ulicznym. Czy można mu pomóc?

Na spacerze w mieście – przepisy, które musi znać właściciel psa