Jak uchronić psa przed zaginięciem?

Psy to zwierzaki, które uwielbiają spacery z człowiekiem, ale niestety czasami zdarza się, że pies może uciec nam ze smyczy albo nie wrócić, jeśli puścimy go wolno. Generalnie rzecz ujmując zaginięcia czworonogów w mieście zdarzają się o wiele częściej niż nam się wydaje. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak uchronić psa przed zaginięciem.

Zacznijmy od tego, że najczęściej nie wynikają one z winy właściciela, a ze splotu nieszczęśliwych okoliczności, jednak mimo to istnieją sposoby na to, by im zapobiec. Pewnie zastanawiasz się jak skutecznie uchronić swojego psa przez zaginięciem lub jeśli już do niego doszło, gdzie udać się po pomoc? No cóż, przede wszystkim należy unikać spuszczania pupila ze smyczy w miejscach, w których występują nowe lub ekscytujące dla niego bodźce – zwłaszcza zapachy i inne czworonogi. Oprócz tego warto przy tym pamiętać, że na zaginięcie najbardziej narażone są samce, które uciekają w poszukiwaniu suczki. Co ciekawe są one w stanie wyczuć woń cieczki z bardzo dużej odległości, często więc bez zastanowienia za nią podążają. Dlatego często jedynym rozwiązaniem może być kastracja..

Pomimo to na wszelki wypadek warto zawczasu pomyśleć nad wprowadzeniem rozwiązań, które ułatwią potencjalnym znalazcom identyfikację psa i kontakt z właścicielem. Musisz wiedzieć, że w Polsce wyposażenie swojego podopiecznego w identyfikator jest prawnym obowiązkiem właściciela (art. 10 a. 3 Ustawy o ochronie zwierząt). Dobrym rozwiązaniem może być także tatuaż czy czip, czyli specjalny mikroprocesor, który wszczepia się pod skórę zwierzęcia, gdyż jego założenie jest całkowicie bezbolesne. Trzeba jednak przyznać, że identyfikator ma tę przewagę nad czipem, że wykonanie telefonu na podany na nim numer jest mniej kłopotliwe niż udanie się do weterynarza, a to on zazwyczaj posiada urządzenie pozwalające odczytać zawarte na czipie informacje, bo on ma również uprawnienia do jego zakładania. Warto wspomnieć także o tym, że czipy mają tę zaletę, że w przypadku sporów prawnych pomagają jednoznacznie rozstrzygnąć, kto jest właścicielem psa. Koniecznie powinniśmy przy tym pamiętać, żeby zarejestrować zwierzę w bazach danych zwierząt oznakowanych, a w całym kraju jest ich kilka, ale dla zwiększenia skuteczności warto jest to zrobić w każdej.

Oprócz tego dobrym pomysłem jest zrobienie psu kilku aktualnych zdjęć, które przydadzą się w czasie ewentualnych poszukiwań. Dodatkowo dobrze jest zastanowić się też nad zakupem szelek spacerowych, które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed ucieczką w sytuacjach wywołujących u psa wyjątkowy stres, ponieważ zwierzę może wtedy uwolnić się z obroży.

Zobacz także

Gdy kot drapie. Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

Kocie przedszkole, czyli sposób na sformatowanie kociaka, część druga

Kocie przedszkole, czyli sposób na sformatowanie kociaka, część pierwsza

Mycie u kociąt. Jak pielęgnować małego kota?