Pies dla zapracowanych

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jednak pies to także zwierzak, który potrzebuje naszego czasu oraz zainteresowania. A niestety, ale w dzisiejszych czasach mamy coraz mniej czasu wolnego, a dla wielu osób dom staje się sypialnią, do której wracają dopiero wieczorem. Pojawia się więc pytanie czy w tak napiętym grafiku można znaleźć miejsce na zajmowanie się psem? Poniżej znajdziesz poradnik dla zapracowanych ludzi, którzy myślą o posiadaniu psa.

Zacznijmy od tego, że każdy potencjalny właściciel czworonoga musi pamiętać, że pies nie jest zabawką, lecz żywą i czującą istotą, a jako zwierzęta socjalne, psy źle znoszą długotrwałą samotność, czerpiąc poczucie bezpieczeństwa z przebywania w grupie. Przede wszystkim każdy pies, bez względu na swoją rasę, wielkość, czy wiek potrzebuje wiele uwagi, troski ze strony swoich opiekunów oraz urozmaiconego kontaktu z otoczeniem. Chodzi oto, że osoby myślące o zakupie lub adopcji psa powinny mieć więc pełną świadomość odpowiedzialności, jaka wiąże się podjęciem takiej decyzji. Dlatego, jeśli nie mamy możliwości lub czasu, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę, zrezygnujmy z pomysłu zabrania go do domu.

Zobacz artykuł: Mops - wszystko na temat rasy >>

W przypadku, jednak jeśli jesteśmy pewni, że będziemy w stanie wychowywać psa, najpierw powinniśmy zastanowić się nad wyborem właściwej rasy, której cechy najlepiej wpiszą się w nasz tryb życia. Przede wszystkim wiedząc, że nie będziemy w stanie poświęcić zbyt wiele czasu na opiekę nad czworonogiem, nie decydujmy się na psy bardzo aktywne, potrzebujące dużej dawki ruchu, jak border collie, owczarek niemiecki, bokser. Oprócz tego złym pomysłem będzie też posiadanie psa myśliwskiego, jak beagle, seter czy wyżeł lub przedstawiciela grupy ras pracujących, jak labradory i golden retrievery, które mają wyjątkowo silną potrzebę kontaktu i współpracy z człowiekiem, a bezczynność i rozłąkę z opiekunami znoszą szczególnie źle. Generalnie rzecz ujmując po zapoznaniu się z charakterystyką interesujących nas ras postarajmy się zatem wybrać przedstawiciela tej, która cechuje się niższym poziomem aktywności i bardziej niezależnym usposobieniem, na przykład shar pei, buldog angielski czy mops.

Dodatkowo pod uwagę należy wziąć też czasochłonność zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymagać będzie nasz czworonożny przyjaciel. Ważne jest regularne czesanie, szczotkowanie i kąpanie ma szczególne znaczenie w przypadku ras o długiej i gęstej sierści, dlatego lepszym wyborem dla zapracowanych mogą okazać się psy krótkowłose. Koniecznie pamiętajmy jednak, że nawet największy psi indywidualista czy miłośnik wylegiwania się na kanapie nie będzie czuł się komfortowo pozostawiony sam w domu na cały dzień. Dlatego, jeśli ze względu na zobowiązania zawodowe sami nie jesteśmy w stanie wyprowadzić psa w ciągu dnia i spędzić z nim jakiegoś czasu, postarajmy się znaleźć kogoś, kto zrobi to za nas.

Zobacz także

Turecki Van – gadający pływak

Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Jak interpretować zachowanie psa?

Jak pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Lęk u psa przed ruchem ulicznym. Czy można mu pomóc?