Jak pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Każda zmiana to wielkie przeżycie dla każdego psa, szczególnie jeśli jest to przeprowadzka. Musisz wiedzieć, o tym, że aby aklimatyzacja przebiegła jak najsprawniej, powinniśmy ustalić z wszystkimi domownikami zasady, jakich będziemy przestrzegać w wychowaniu i wspólnym życiu z czworonogiem, jeszcze zanim zwierzę trafi pod nasz dach. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak pomóc psu się zaaklimatyzować w nowym domu.

Zacznijmy od tego, że należy zadbać o właściwą organizację przestrzeni przeznaczonej dla psa oraz zastanówmy się nad usytuowaniem misek i legowiska. Zdecydowanie to ostatnie powinno znajdować się w spokojnym miejscu, oddalonym od bezpośredniego źródła ciepła i przeciągów. Chodzi oto, że taki własny, cichy azyl ułatwi zwierzęciu przystosowanie do nowego środowiska, zapewni poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na spokojny sen. Generalnie rzecz ujmując w miarę możliwości postarajmy się, by legowisko nie znalazło się jednak w zbyt odseparowanym zakątku domu. Przede wszystkim psy,  jako zwierzęta społeczne, czują się znacznie bardziej komfortowo, jeśli mogą przebywać w towarzystwie innych zwierząt i ludzi, również podczas odpoczynku. Oprócz tego warto zaobserwować, w którym miejscu psiak leży najczęściej i tam ulokować jego posłanie.

Jednak zanim pies przybędzie do naszego domu warto podzielić się obowiązkami związanymi z opieką nad czworonogiem. Przede wszystkim trzeba ustalić najpierw ich listę, a następnie zdecydować kto, kiedy i jak często będzie psa wyprowadzał, karmił, czesał, kąpał, zabierał na badania kontrolne w lecznicy weterynaryjnej, zajęcia w szkole dla psów, wystawy, czy do groomera. Dodatkowo niezbędne jest też uzgodnienie zasad, które obowiązywać będą zarówno nas, jak i czworonoga. Powinniśmy przemyśleć oraz przedyskutować takie kwestie jak to czy pozwolimy mu leżeć na kanapie oraz czy będzie miał nieograniczony dostęp do wszystkich pomieszczeń? Ważna jest także sprawa tego czy będzie mógł spać z nami w łóżku. Trzeba przyznać, że te, i podobne pytania należy zadać sobie jeszcze przed przybyciem nowego lokatora. Chodzi oto,  że konsekwencja oraz jasne określenie reguł i naszych wymagań wobec zwierzęcia ma ogromne znaczenie dla budowania wzajemnego zaufania i harmonijnej relacji już od pierwszego dnia. Przede wszystkim pies, który wie czego się po nas spodziewać jest spokojniejszy. Dlatego też ważne jest, by raz ustalone zasady przestrzegane były przez każdego z członków rodziny bez wyjątku. W przypadku, gdy w domu są dzieci, rolą rodziców jest uświadomienie im, iż zwierzę nie jest zabawką, lecz żywą istotą potrzebującą spokoju i odpoczynku, czułości, zabawy itp. Dodatkowo dzieciom należy wyjaśnić jakie zachowania są w towarzystwie psa dozwolone, a jakie zakazane oraz pamiętać, że kontakty dziecka i czworonoga powinny zawsze mieć miejsce pod kontrolą osoby dorosłej.

Zobacz także

Turecki Van – gadający pływak

Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Jak interpretować zachowanie psa?

Lęk u psa przed ruchem ulicznym. Czy można mu pomóc?

Na spacerze w mieście – przepisy, które musi znać właściciel psa