Turecki Van – gadający pływak

Turecki Van… brzmi dość dziwnie, prawda? No cóż, nie da się ukryć, że turecki Van to rasa pod wieloma względami niezwykła, dlatego, że przede wszystkim są to koty, które na ogół bardzo dobrze pływają i lubią zabawy w wodzie. Żeby było ciekawiej to na uwagę zasługuje również bogaty język kota, przez co Vany bywają nazywane „gadającą” rasą. Poniżej znajdziesz krótki artykuł dotyczący tych wyjątkowych kociaków, który musisz koniecznie przeczytać!

Zacznijmy od tego, że turecki Van to rasa naturalna, a zatem nie jest wynikiem krzyżowania. Przede wszystkim koty te już od wielu wieków zamieszkiwały rejony jeziora Van, które znajduje się we wschodniej części Turcji. Generalnie rzecz ujmując żyły one w stadach, a ponieważ jezioro stanowiło dla nich najlepsze źródło pokarmu, to wykształciły cechy pozwalające im na pływanie, nurkowanie i łowienie ryb. Warto wspomnieć, że woda była dla nich również świetnym sposobem na schłodzenie się podczas upalnych, letnich dni.

Co ciekawe Turecki Van to kot średniej wielkości, którego waga nie powinna przekraczać 8 kilogramów, a jego ciało jest muskularne, silnie zbudowane, a tułów długi ze średniej długości ogonem. Zwykle Vany zaliczane są do kotów o sierści półdługiej bez podszerstka, gdyż ich sierść okrywowa jest jedną z cech charakterystycznych, bo nie do końca przepuszcza wodę i bardzo szybko schnie. Jednak futro to ułatwiało Vanom podwodne polowania na ryby, ale jeszcze bardziej istotny jest fakt, że koty te mają pogrubiony fałd skórny pomiędzy palcami, który działa podobnie jak płetwy.

Warto wspomnieć jednak o tym, że najbardziej unikalną cechą Vanów jest jednak ich umaszczenie – śnieżnobiałe futro z charakterystyczną plamką lub dwiema na głowie i ogon w tym samym kolorze, co plamki. Co ciekawe, najczęściej są one koloru rudego, ale mogą być również czarne, kremowe, niebieskie lub szylkretowe. Dodatkowo ogon powinien być pręgowany, a jego zabarwienie powinno rozpoczynać się od nasady lub trochę wyżej. Bardzo interesujące są również oczy Vana, gdyż mogą być niebieskie, bursztynowe lub dwubarwne – czyli jedno niebieskie, a drugie bursztynowe.

Trzeba przyznać, że Van to bardzo towarzyski, ciekawski, wesoły, skłonny do zabawy, zrównoważony, inteligentny i posiadający bogaty język kota zwierzak. Oprócz tego przypuszcza się, że Vany od stuleci były związane z ludźmi i właśnie dlatego rozwinęły dużą uczuciowość. Musisz wiedzieć, że kot ten może tak przywiązać się do jednego z domowników, że nie będzie chciał go opuszczać nawet na krok.

Zobacz także

Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Jak interpretować zachowanie psa?

Jak pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Lęk u psa przed ruchem ulicznym. Czy można mu pomóc?

Na spacerze w mieście – przepisy, które musi znać właściciel psa