Na spacerze w mieście – przepisy, które musi znać właściciel psa

Niestety, ale mieszkanie w mieście oraz wyprowadzanie psa to nie jest taka łatwa i przyjemna sprawa. Chodzi oto, że pies żyjący w mieście nie ma zazwyczaj takiej swobody, jak ten mieszkający na wsi, ponieważ ogranicza go ilość dostępnej do spacerów i zabaw przestrzeni miejskiej, którą musi dodatkowo dzielić z innymi zwierzętami i ludźmi. Dlatego też życie psa w mieście jest dużo bardziej stresujące, a dodatkowo reguluje je szereg przepisów, które wydają się one ograniczać swobodę czworonoga, jednak wpływają pozytywnie na jego bezpieczeństwo, o które powinien zadbać właściciel zwierzęcia. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący przepisów, które musi znać właściciel psa.

Zacznijmy od tego, że właściciel psa powinien zadbać także o to, aby pies nie zagrażał otoczeniu, a jego podstawowym obowiązkiem jest panowanie nad podopiecznym w miejscach publicznych tak, by nie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa innych ludzi i zwierząt (Art. 77 Kodeksu Wykroczeń). Musisz wiedzieć, że oznacza to, że nie możemy pozwolić zwierzęciu na wchodzenie w kontakt z innymi ludźmi, jeśli sobie tego nie życzą. Dodatkowo nie powinien również na nich szczekać i być wobec nich agresywny. Generalnie rzecz ujmując podobne zasady dotyczą spotykanych na spacerach, innych psów. Warto wiedzieć także, że ustawa nie nakazuje wyprowadzania czworonoga na smyczy i w kagańcu. Trzeba przyznać, że czytamy w niej co prawda o zakazie wypuszczania psów bez możliwości kontroli (Art. 10a ustawy o ochronie zwierząt), jednak nie precyzuje ona, jak mamy ją sprawować. Przede wszystkim obowiązek prowadzenia czworonoga na smyczy czy kagańcu może być jednak regulowany przez przepisy lokalne.Jednym z ważniejszych obowiązków opiekuna czworonoga jest sprzątanie po nim (Art. 4 Ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Musisz także wiedzieć, że każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami. Dodatkowo nieprzestrzeganie przepisu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 zł, ale jedynie osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie psów będących w służbie policji są zwolnione z tego obowiązku. Oprócz tego każdy pies niezależnie od tego, czy na spacer jest wyprowadzany na smyczy, czy puszczany wolno, powinien posiadać identyfikator (Art. 10a Ustawy o ochronie zwierząt). Generalnie rzecz ujmując właściciele psów zobowiązani są również do szczepienia czworonoga raz w roku przeciwko wściekliźnie (Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt). Dodatkowo pierwsza taka szczepionka powinna zostać podana do trzeciego miesiąca życia zwierzęcia, a dokumentem potwierdzającym wywiązanie się z tego obowiązku jest wpis do książeczki szczepień.

Zobacz także

Turecki Van – gadający pływak

Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Jak interpretować zachowanie psa?

Jak pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym domu?

Lęk u psa przed ruchem ulicznym. Czy można mu pomóc?