Ile przestrzeni do życia potrzebuje kot? Akcesoria i zabawki dla kota

Kociaki to zwierzaki, które również potrzebują swojej małej przestrzeni, chociaż dla kota nie tyle liczy się sama wielkość życiowej przestrzeni, co właściwe jej zorganizowanie, czyli wyposażenie między innymi w zabawki: półki, drapaki oraz kryjówki. Pomimo iż koty są zwierzętami terytorialnymi, to świetnie adoptują się do zastanych warunków. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, ile przestrzeni do życia potrzebuje kot. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że każdy kot dzieli swoje terytorium na kilka obszarów, jak strefa odpoczynku, karmienia, zabawy czy sanitarna. Dodatkowo łatwo jest je zaaranżować, jeśli mamy jednego kota, trudniej, gdy kotów jest więcej. Musisz wiedzieć, że jedną z najważniejszych stref, która musi być indywidualna dla każdego kota, jest ta przeznaczona do odpoczynku, inaczej nazywana strefą izolacji. Co ciekawe w tym celu koty zazwyczaj wybierają miejsca, w których nikt z domowników nie może im przeszkodzić i często są one położone wysoko. Zwykle strefy karmienia i sanitarna nie powinny graniczyć ze sobą i jeśli jest to możliwe to kot nie powinien spożywać posiłków w jadalni. W przypadku, gdy w mieszkaniu jest więcej niż jeden kot, ich miski powinny znajdować się w pewnej odległości od siebie. Tak samo jest z kuwetami w strefie sanitarnej, ponieważ zbyt bliskie rozmieszczenie misek lub kuwet w poszczególnych strefach może prowadzić do konfliktów terytorialnych lub załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych przez jednego kota poza kuwetą. Generalnie rzecz ujmując ostatnim obszarem jest strefa zabawy, którą kot może dzielić z innymi osobnikami i jest to największy obszar kociego terytorium.

Przede wszystkim doskonałym pomysłem na powiększenie przestrzeni są półki dla kota. Chodzi oto, że specjalny system półek zapewni zwierzęciu sporo atrakcji, a także umożliwi wskakiwanie i zeskakiwanie, co dla wielu kotów jest jedną z ulubionych czynności. Dodatkowo na takiej półce kot może się również wylegiwać lub przyglądać otoczeniu. Oprócz tego półka dla kota może być także miejscem urozmaiconej zabawy z właścicielem, którą mogą bardziej preferować niż zabawę na podłodze. Poza tym niezbędnymi akcesoriami dla kota są również drapaki. Jakby tego było mało to mogą one występować w wielu różnych odsłonach i warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden drapak. Jeżeli chodzi o preferencje kota co do drapaków to możemy się łatwo przekonać – wystarczy obserwować jego zachowanie, a właściwie przedmioty, które najbardziej lubi drapać.

Zobacz także

Jak uchronić psa przed zaginięciem?

Kocie przedszkole, czyli sposób na sformatowanie kociaka, część pierwsza

Lęk u psa przed ruchem ulicznym. Czy można mu pomóc?

Turecki Van – gadający pływak

Ciąża u kota – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć